›› مطالب آموزشی ›› آشنایی با لباس عروس

آشنایی با لباس عروس در فرهنگ های مختلف

نویسنده: سپیاتیم | بخش: مراسم عروسی | تاریخ: دوشنبه, 5 آذر 1397 | نظرات: 0نظر

پیوند میان زن و مرد، و آغاز زندگی مشترک آن ها در تمام فرهنگ ها و کشورهای گوناگون با یک مهمانی و مراسم خاص جشن گرفته می شود. مهمانی عروسی را نمی توان فقط یک مهمانی ساده در نظر گرفت. این مراسم جشنی است به نشانه عشق و نه تنها زوج جوان، بلکه تمام شرکت کنندگان در آن نیز از این جشن و شرکت در آن لذت می برند. لباس عروس و داماد یکی از فاکتورهای اصلی برگزاری این مهمانی است. امروزه در شهرهای بزرگ جهان، غالبا لباس عروس و داماد شکل و ساختار معینی را دارا می باشد. بدین شکل که داماد یک کت شلوار رسمی مشکی و عروس یک لباس سفید به تن می کند. اما موضوع به همین سادگی نیست، چرا که در فرهنگهای مختلف، لباس عروس و داماد از شکلهای متنوع و گوناگونی برخوردار می باشد. این لباس ها در کشورها و محل های مختلف دارای معانی و تعبیرهای مختلفی می باشند.
اگر به صورت تاریخی بخواهیم لباس عروس را مورد بررسی قرار دهیم، اولین لباس عروسی که برای آن سندی مکتوب وجود دارد یک لباس عروس در فیلیپای انگلستان مربوط به سال 1406 میلادی می باشد. اما در آن دوران لباس عروس اصلا به شکل امروزی نبود و مردم در آن زمان کاملا سلایق مختلفی داشتند. برای مثال در اسکاندیناوی عروس در روز عروسی لباس مشکی بر تن می کرد. اما اولین لباس عروس به شکل امروزی در سال 1840 به صورت عمومی و محبوب درآمد. زمانی که عکس های ازدواج ملکه ویکتوریا با آلبرت ساکسبورگ به صورت عمومی منتشر شد، لباس عروس در بین زوج های جوان به شکل یک مد اجتماعی درآمد.
لباس سفید در فرهنگ غرب سمبل باکره گی و پاکی است. البته این موضوع ریشه تاریخی ندارد زیرا لباس مریم مقدس به شکل آبی در تواریخ ثبت شده است. در قرن نوزدهم لباس سفید عروس فقط توسط افراد ثروتمند خریداری می شد، زیرا در آن دوران رنگ سفید و پارچه های سفید بسیار گران قیمت بوده و شستشوی آن نیز ساده نبود. بنابراین نهایتا یک یا دو بار بیشتر امکان پوشیدن آن وجود نداشت و خرید این لباس ها فقط توسط افراد ثروتمند ممکن بود.
در فرهنگ های شرقی مانند هند و چین،  عروس ها معمولا لباس قرمز را برای مراسم عروسی انتخاب می کردند. به عقیده آنها لباس قرمز خوش شناسی و خوشبختی را برای عروس به ارمغان می آورد. هرچند امروزه در چین به تقلید از فرهنگ غربی لباس سفید را برای عروسی انتخاب می کنند، اما در مراسم چای همچنان عروس با لباس قرمز حاضر می شود. در اینجا به طور مختصر و کوتاه لباس عروس را در فرهنگهای مختلف و در کشورهای مختلف بررسی خواهیم کرد.

هند

لباس عروس هندی

در فرهنگ هند لباس عروس با رنگ قرمز نشان داده می شود، که طراحی آن شباهت زیادی با لباس معروف هندی ها یعنی لباس ساری نیز دارد. در قسمت شمالی هند معمولا این لباس، با نقطه های قرمز مزین می گردد.

نیجریه

لباس عروس نیجریه

نیجریه کشوریست پهناور و بزرگ با 250 قبیله مختلف که دارای رسوم گوناگون هستند و همینطور دارای 500 گویش و زبان مختلف نیز می باشد. جشن عروسی طبیعتا با توجه به مذهب و قبیله در هر محل از این کشور بزرگ با قسمت دیگر آن متفاوت است. در نیجریه عروس در مراسم عروسی لباسهای رنگارنگ بر تن می کند و معمولا یک دستار بر سر می بندد که در فرهنگ سنتی نیجریه به آن گالا می گویند.

غنا

لباس عروس غنا

لباسها و به طور کلی مراسم عروسی در غنا بسیار رنگارنگ می باشد. در غنا هر خانواده لباس و تزئینات خاص خود را برای جشن عروسی دارد و به طور کلی در مراسم عروسی لباسهای بسیار متنوع و گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرد.

مغولستان

لباس عروس مغولستان

در مغولستان عروس و داماد لباسی را بر تن می کنند که به نام ((دیل)) شناخته می شود. دیل یک نوع الگوی لباس می باشد که قرنها توسط مغول ها و قبایل آسیای میانه مورد استفاده قرار می گرفته است.

ژاپن

لباس عروس ژاپن

در ژاپن عروس معمولا دو نوع لباس بر تن می کند. در مراسم رسمی عروسی معمولا لباس کیمونو(لباس سنتی ژاپن) سفید براق بر تن می کند که نشانه صداقت و شفافیت می باشد. اما بعد از مراسم رسمی وی لباسی قرمز بر تن می کند که در فرهنگ شرق نشانه خوش شانسی می باشد.

قزاقستان

لباس عروس قزاقستان

در قزاقستان عروس معمولا با یک حجاب صورت و مو را می پوشاند که در زبان محلی آنها ((ساکله)) نامیده می شود. این حجاب شامل یک تور بلند سفید است که بیشتر مواقع تمام صورت را در بر می گیرد. این نوع پوشش معمولا در دخترانی که هنوز به سن ازدواج نرسیده اند نیز در شکل های گوناگون به عنوان یک نوع لباس محلی مورد استفاده قرار می گیرد.

اسکاتلند

لباس عروس اسکاتلند

در مراسم ازدواج در اسکاتلند مردها کولت(یک لباس شبیه دامن) بر تن می کنند. رنگ این کولت بر اساس رنگ رسمی و مورد انتخاب قبیله می باشد. عروس نیز یک شال به رنگ قبیله شوهر را بر روی شانه می اندازد که این نشانه این موضوع است که دختر به طرف قبیله شوهر رفته و عضو بودن در  خانواده مرد را پذیرفته است.

اوکراین

لباس عروس اوکراین

یکی از اصلی ترین قبایل اوکراین هوسول ها هستند که بیشتر لباسهای سنتی این کشور نیز از همین قبیله گرفته شده است، این قبیله قرن ها در کوههای اوکراین زندگی می کرده اند. لباس عروس در اوکراین بسیار رنگارنگ می باشد و مراسم عروسی در این کشور بسیار پر جنب جوش و شاد است.

رومانی

لباس عروس رومانی

مراسم عروسی در رومانی و بخصوص در قسمت شمال غربی ترانسیلوانیا یک رویداد بسیار مهم تلقی می شود. تهیه وسایل عروسی و از جمله لباس به طور سنتی بر عهده والدین عروس و داماد می باشد. آنها همچنین وظیفه آماده کردن پرچمها، زینت آلات و امور سازماندهی جشن را عهده دار می باشند.

گورانی

لباس عروس گورانی

گورانی ها مردمانی هستند که در بین کوزوو و مقدونیه زندگی می کنند. این مردم مسلمان هستند و با سنتها و رسوم مخصوص به خود زندگی می کنند. عروس در سنت آنها پوشیده و بر روی یک اسب سفید به همراه خانواده به خانه شوهر می رود.

چین

لباس عروس چین

در چین رنگ قرمز نشان خوش شانسی می باشد، همچنین به اعتقاد آنها این رنگ انسان را از ارواح شیطانی دور نگه می دارد. بنابراین عجیب نیست اگر ببینیم که در یک مراسم عروسی چینی همه چیز از جمله لباس عروس و داماد در رنگ قرمز غرق شده است.دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید