›› مطالب آموزشی ›› عکاسی مهمانی عروسی

نکات فنی و موضوعات مفید در عکاسی مهمانی عروسی

نویسنده: سپیاتیم | بخش: عکس عروس | تاریخ: چهارشنبه, 8 اسفند‍ 1397 | نظرات: 0نظر

موفقیت در یک پروژه عکاسی عروسی به نکات ریز و درشت زیادی بستگی دارد. مواردی مانند ارتباط مناسب با مشتری، درک صحیح و درست خواسته های سفارش دهنده، همینطور انتخاب مناسب برای ابزار سخت افزاری در شرایط مختلف (مانند ابزار هنری و تکنیکی مناسب برای عکاسی خوب) و در نهایت ارائه یک نتیجه قابل قبول و مشتری پسند همگی در رضایتمندی مشتری بسیار حیاتی می باشند. قطعا کیفیت عکس ها و نوع دوربین عکاسی مورد استفاده نیز از عوامل مهم محسوب می گردد، اما به جرات می توان گفت که یک تجربه دلنشین و بیاد ماندنی توسط مشتری نیز باید از اولویت های مهم یک استودیوی عکاسی معتبر باشد. قطعا این امر با یک برنامه ریزی دقیق و ظریف سریعتر و بهتر بدست خواهد آمد. به همین دلیل باید به این نکته توجه داشته باشید که سرمایه گذاری بر روی ارتباط مناسب و دقیق با زوج جوان و حتی خانواده های آنها از اهمیت خاصی برخوردار است که خود این موضوع می تواند یکی از نکات کلیدی برای جذب مشتری های بعدی برای شما باشد. در این مطلب ما به شما نکات مهم و با ارزشی را در جهت برقرار کردن ارتباط مناسب با مشتری ارائه خواهیم داد.

درک متقابل و ایجاد اعتماد در ملاقات اول

درک متقابل و ایجاد اعتماد در ملاقات اول

این موضوع زیر مجموعه دانش روابط عمومی قرار می گیرد. طبیعتا عکاسی عروس نیز یک فعالیت تجاری محسوب می گردد و چون به طور مستقیم با مشتری در تماس است، به دانش روابط عمومی نیازمند است.

نکات کلیدی در اولین ارتباط

  حتما نیازها و خواسته های آنها را به خاطر بسپارید و به آنها اولویت دهید، حتی می توانید مواردی را یادداشت کنید. توجه کنید که سفارش دهندگان به شما اعتماد کرده و شما را انتخاب کرده اند. این یکی از مهمترین رویدادهای زندگی این افراد می باشد. پس دقیق باشید! به خاطر داشته باشید علاوه بر مهارتهای فنی شما، در نظر گرفتن خواست مشتری نیز از اولویتهای مهم و کلیدی محسوب می گردد.
  در حین گفتگو به آنها توجه کنید و موبایل یا کاتالوگ ها را کنار بگذارید! این حس را به آنها القاء کنید که تمام ذهن شما معطوف به صحبتهای ایشان می باشد.  زمانی که پیشنهادی به آنها می دهید به عکس العمل هایشان توجه کنید.
  اولویتهای آنها را در نظر بگیرید و دقت داشته باشید که بر چه مواردی اصرار دارند و تاکید می نمایند. بهتر است یک جدول اولویت بندی مرحله به مرحله تدارک ببینید.
  بیشتر از اینکه حرف بزنید سعی کنید گوش کنید و کمتر با سوالهای گوناگون میان حرف آنها بپرید!

نشان دادن یک مدل مناسب به مشتری

نشان دادن یک مدل مناسب به مشتری

  یکی از مناسب ترین متدها برای ارتباط، ارتباط تصویری است. به نکات زیر توجه نمایید:
  پی بردن به سلیقه و خواست مشتری : سفارش دهنده ممکن است مدل خاصی در کاتالوگ را به دلایلی از قبیل رنگها، نور پردازی و یا محل عکاسی انتخاب کند. بعد از انتخاب از آنها دلیل انتخابشان را جویا شوید و به نکات ریز توجه کنید. این موضوع در روز عکاسی به کمک شما خواهد آمد.
  احتمال اینکه شما با  درخواستهای مشکل و نامعقول روبرو شوید زیاد است، بنابراین در حین نشان دادن مدل می توانید ایشان را متقاعد کرده و به آنها این توضیح را بدهید که درخواستهای غیر منطقی و سخت میتواند فرایند عکاسی را پیچیده کرده و تاثیرات منفی بر روی ادامه کار عکاسی بگذارد. بنابراین پی بردن به این خواسته ها و حل کردن مشکل پیش از روز کاری بسیار مناسب تر از نه گفتن مستقیم در روز مهمانی می باشد.
   حتما سعی کنید که بخش اعظم مدلهایی که به مشتری نشان می دهید کار خود شما و یا استودیوی شما باشد. نشان دادن کارهای خارج از استودیو این حس را به بیننده القا می نماید که سبک شما ممکن است متفاوت از کارهای مورد نظاره باشد و یا شما اعتماد به نفس نمایش کارهای خود را ندارید.

عکاسی نامزدی

عکاسی نامزدی

   گرفتن چند شات عکاسی نامزدی اجباری نیست اما توصیه می شود این کار را انجام دهید. عکاسی نامزدی همیشه به این معنا نیست که لزوما در مهمانی نامزدی به عکاسی بپردازید، بلکه شما می توانید حداکثر یک قرار دو ساعته با زوج تنظیم کرده و چند فریم عکس از آنها تهیه کنید. مزایای این کار:
   احتمالا این بار اول برای زوج خواهد بود که به شکل دو نفری و زیر نظر یک عکاس حرفه ای در یک عکس ظاهر می شوند، بنابراین این موضوع به جذابیت و اشتیاق کار خواهد افزود.
   این کار باعث ملاقات بیشتر با مشتری خواهد شد و همین امر موجب ساختن یک رابطه قوی تر و صمیمی تر می شود. در نتیجه آنها راحتر در جلوی دوربین شما قرار خواهند گرفت و بدون شک این موضوع منجر به یک نتیجه مناسب تر و مثبت خواهد شد.
   در طول عکاسی نامزدی شما می توانید سوژه اصلی(عروس و داماد) را برای پزهای مناسب و زیباتر در روز شلوغ عروسی آموزش دهید. قطعا روز مهمانی عروسی زمان مناسبی برای توضیحات و نوع پزها به زوج نمی باشد. بنابراین انتخاب یک روز کم استرس و بی هیاهو برای آموزش پزهای زیبا یک فرصت طلایی خواهد بود.

جدول زمانبندی

جدول زمانبندی

   شک نکنید که در روز مهمانی عروسی مشکلات ناخواسته ای پیش خواهد آمد که کاملا بر روی تمرکز و راندمان کار شما تاثیر خواهد گذاشت. داشتن یک جدول زمانی و پیش بینی بعضی از مشکلات و اختصاص وقت به آنها می تواند کمک بزرگی برای ارتقاء کار شما باشد. توصیه می گردد برای داشتن یک جدول زمانی مورد اعتماد به مشتری و حتی برگزار کنندگان مراسم نیز هماهنگ باشید تا از بروز هر گونه تداخل ناخواسته جلوگیری شود. برای داشتن یک جدول کار آمد به نکات زیر توجه نمایید:
  مشتری باید این موضوع را درک کند که زمان کار محدود می باشد. بنابراین این نکته را حتما باید با آنها در میان بگذارید. از آنجایی که داشتن عکس های پیچیده با نورپردازی خاص رمان بیشتری طلب می کند، سفارش دهنده باید بداند که داشتن اینگونه عکس ها مساوی است با تعداد عکسهای کمتر!
  در نود درصد موارد مهمانی های عروسی دچار تاخیر های ناخواسته خواهند شد. تاخیر عروس یکی از شایع ترین آنهاست. موضوعی که کاملا با کار شما در ارتباط است. عروس یکی از موضوعات اصلی در پروژه عکاسی شماست. بنابراین سعی کنید یک جدول زمانی انعطاف پذیر تهیه نمایید. مثلا زمانی را در بین برنامه ریزی ها خالی رها کنید.
  در پایان باید یادآور شد که عکاسی مهمانی عروسی در بعضی از مواقع به طور ناخواسته پیچیده شده و در پایان نتیجه به اندازه کافی رضایت بخش نخواهد بود. بنابراین سعی کنید نکات ذکر شده را با دقت و حساسیت دنبال کنید. بعضی از این نکات پیش پا افتاده و ساده به نظر می رسند، اما این مطالب زیر نظر افرادی که تجربیات زیادی در این زمینه دارند تهیه شده است. بنابراین همین نکات ریز و پیش پا افتاده می توانند در موقع لزوم کمکهای بزرگی باشند.دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید