›› مطالب آموزشی ›› نورپردازی عکاسی عروس

10 راهکار مفید نورپردازی برای عکاسی عروس

نویسنده: سپیاتیم | بخش: عکس عروس | تاریخ: چهارشنبه, 5 دی 1397 | نظرات: 0نظر

وقتی نام مراسم عروسی به میان می آید، یکی از چالش برانگیزترین مسائل، کنترل نورپردازی آن است. چرا که در این گونه از مهمانی ها اغلب اتفاقات ناخواسته زیادی رخ می دهد. در حقیقت عروسی یک مراسم رسمی به حساب می آید اما با مولفه ها و رخ دادهایی غیر رسمی برگزار می شود، و این موضوع اهمیت و دشواری عکاسی را دو چندان می کند. در نظر داشته باشید که پیش از آغاز یک مراسم عروسی شما درگیر نور پردازی صحنه خواهید بود، اما گروه موسیقی، دی جی ها و سایر عوامل برگزاری نیز نورپردازی خاص خودشان را طلب می نمایند. بنابراین می توان گفت که اصلا کار ساده ای در پیش نخواهید داشت. در بخش زیر با 10 راهکار مفید برای مدیریت و نورپردازی مناسب مراسم عروسی آشنا می شوید.

بازدید محل های مناسب قرارگیری نور

نورپردازی عکاسی

حتما قبل از آغاز مراسم و عکاسی، محل مورد نظر را مورد بازدید و کنترل قرار دهید. سعی کنید تمام شرایط و موقعیت ها را پیش بینی کرده و آنها را به لحاظ نوری ارزیابی نمایید. چرا که یکی از بزرگترین نگرانی های عکاسان، نورپردازی صحنه و عدم دسترسی به نور کافی و مناسب می باشد. برای غلبه بر این چالش، یک استراتژی مناسب اتخاذ کنید. مثلا اگر قرار است از فلش استفاده نمایید آنها را در زوایای اتاق خود قرار دهید. معمولا توصیه می شود فلش ها در جایی قرار گیرند که نورهای زیاد و درخشان در هنگام عکاسی مورد نیاز است. همچنین اگر یک پس زمینه تیره در صحنه وجود دارد، معمولا برای روشنایی لحظه ای و محدود این قسمتها از فلش استفاده می گردد(البته به صورت نور پشت صحنه). فلش ها را تا ارتفاع 180 سانتی بالا بیاورید و آنها را به طور مناسب فیکس نمایید. این کار باعث جلوگیری از هر نوع نشت نور و یا سایه های ناخواسته اعم از سایه میهمان ها خواهد شد.

هماهنگ کردن رنگ های محیط  با  نور

باید در نظر داشت که در صورت عدم تناسب نور با رنگ های محیط ، کیفیت عکاسی به شدت افت خواهد کرد. در مرحله اول فلش دوربین خود(خاموش یا روشن شدن) را با نور محیطی که قرار است در آن عکاسی کنید هماهنگ نمایید. توجه داشته باشید که این امر به درجه حرارت روشنایی محیط، اعم از روشنایی روز یا استفاده از انواع لامپ ها بستگی دارد. حتی رنگ  لباس میهمان ها نیز می تواند در این امر تاثیر گذار باشد.

تنظیم کننده های نورپردازی

از آنجا که به احتمال زیاد اولین نور اضافی(primary additional light)  قابل کنترل، نور فلش شما خواهد بود، ممکن است نیاز به یک متد جهت ایجاد یک روشنایی گسترده (diffuse light) پیدا کنید. این موضوع باعث می شود که شما در صحنه عکاسی خود از وجود نورها و highlight  های آزار دهنده جلوگیری نمایید. از طرف دیگر شما می توانید فلش های گوشه های  فضا  که درباره آنها صحبت کردیم را در درجه پایین قرار داده و فلش دوربین خود را خاموش کنید.  بدین شکل صحنه  زیباتر و هارمونیک تری را عکاسی خواهید کرد.

تنظیمات دوربین

این قسمت تا حد خیلی زیادی به نوع و قدرت دوربین شما ، و همچنین به روشنایی محیط عکاسی بستگی دارد. در محیط های کم نور تنظیم شاتر 200/1 در ثانیه  توصیه می گردد. توجه داشته باشید که این عدد در شرایط مختلف و بسته به توانایی دوربین می تواند از 800 تا 3200 متغیر باشد. اما باز یا بسته بودن دیافراگم، بستگی به نوع لنزی دارد که در دوربین شما مورد استفاده قرار می گیرد. در نظر داشته باشید که طبیعتا دیافراگم بازتر مساویست با نور بیشتر.

استفاده مناسب از فلش در مواجهه با فضاها و شرایط مختلف

اکثر عکاسان ترجیح می دهند در زیر سقف و در فضاهای بسته از فلش استفاده نکنند. برای مثال زیر یک سقف سفید با دیوارهای کمی براق، استفاده از فلش می تواند ریسک بالایی در پی داشته باشد.  با این حال توجه داشته باشید که در یک فضا با دیوارها و یا سقفی مثلا چوبی و یا تیره استفاده مناسب و کنترل شده از فلش  می تواند ایده ای خوب و یا حتی اجتناب ناپذیر باشد. اما ذکر این نکته نیز لازم است که استفاده مناسب از نور و بالانس آن  به تجربه عکاس نیز وابسته است.

افزایش بیش از حد نور دی جی یا نورهای دکوراتیو

به این نکته بسیار مهم توجه داشته باشید که بعد از هماهنگ کردن پروژه و بازدید از فضا، حتما قبل از شروع کار با دی جی مهمانی و تنظیم کننده نور فضا صحبت کرده و از کم و کیف نور پردازی به طور جامع و کامل مطلع شوید. انجام این کار از هر گونه غافلگیر شدن جلوگیری خواهد کرد. در ضمن حتی المقدور از برنامه افراد شرکت کننده و اتفاقاتی که قرار است بر روی صحنه رخ دهد از پیش مطلع شوید. مثلا رقص عروس و داماد و محل آن، حضور خانواده عروس یا داماد و ...

نورپردازی عکس عروس

قرار گرفتن در موضع مناسب با موضوع عکاسی

قرارگیری مناسب نور و نورپردازی خوب اولین قدم برای یک عکاسی مناسب می باشد، اما جایگاه خود عکاس در محیط، پرهیز از ایجاد سایه های ناخواسته و یا در نظر گرفتن  ایجاد مشکل از سوی میهمانان نیز امری بسیار مهم می باشد. بنابراین یک عکاس حرفه ای نه تنها از نظر فنی باید مسلط به امور باشد، بلکه مراقبت از حرکت در فضای میهمانی و همینطور تصمیم گیری مناسب برای انتخاب جای مناسب نیز امری مهم و ضروری می باشد.

تنظیمات فلش

کنترل نور فلش دوربین یکی از نکات مهم است. شما باید با این موضوع هوشمندانه برخورد کرده و همواره محیط اطراف خود را زیر نظر داشته باشید. مثلا باید به این موضوع دقت کنید تا نورهایی که از طرف گروه موسیقی یا دی جی ایجاد می گردد چه تاثیری بر روی عکس شما خواهد داشت و این عوامل باعث تصمیم گیری شما در جهت استفاده مناسب از فلش در طول عکاسی خواهد بود. استفاده مناسب از فلش در بسیاری از موارد می تواند نورهای نا خواسته اطراف را خنثی کرده و به عکاسی شما جلوه زیبا و حرفه ای ببخشد.

نورهای پیش زمینه(foreground) برای ایجاد افکت های خلاقانه

نور عروسی

لحظاتی در طول میهمانی عروسی وجود دارند که شما باید آنها را شکار کنید و با استفاده از نورهای تزیینی و دکوراتیو، صحنه های چشمگیر و فانتزی ایجاد کنید. این موضوع بسیار به تجربه و خلاقیت عکاس بستگی دارد. حتی اگر نور مناسب اینکار در فضا یافت نشد شما می توانید از اشیا و موضوعات پیرامون نیز برای اینکار استفاده کنید. برای مثال می توان با قرار دادن  نورهای قوی در اطراف سوژه به محو کردن  پس زمینه کمک کرد و جلوه رمانتیک و زیبایی را ایجاد نمود.

استفاده مستقیم از فلش

نور در مراسم عروسی

استفاده مستقیم از نور فلش آسان نیست، اما در بسیاری از مواقع می تواند کمک شایانی به عکاس نماید. به طور مثال در صحنه ای که چند نفر مشغول رقص می باشند شما میتوانید سرعت شاتر را پایین آورده و از یک صحنه متحرک با استفاده از فلش عکاسی نمایید.

 دیدگاه خود را در مورد این مطلب بنویسید